Výživa

KDYŽ UŽ POHYB A ZDRAVÁ STRAVA NESTAČÍ

ANEB JAK FUNGUJÍ SPALOVAČE TUKŮ

Upravily jste jídelníček, hýbete se více než dřív, a přesto nehubnete? Existuje řada důvodů, proč tomu tak je. Od věku po hormonální změny nebo různá onemocnění. Poslední záchranou jsou v očích mnohých snaživců různé preparáty – spalovače tuku – slibující zrychlení metabolismu a „odbourání tuku“. Jak podobné přípravky fungují a kdy bychom po nich měly sáhnout?

Co spalovače tuku umí a s čím nepomůžou

Na redukci váhy platí stále dvě věci – úprava stravy a přidání pohybu. Zázračná pilulka, kterou bychom si daly po vydatném obědě a měly ihned o kilo méně, ještě neexistuje. S hubnutím ovšem mohou pomoci různé preparáty, často na přírodní, rostlinné bázi.

– Zvládnou nastartovat metabolismus.

– Zefektivní výkon během cvičení.

– Usnadňují spalování tukových zásob.

– Pomáhají s regenerací tkání.

„Tyto doplňky stravy jsou vhodné pro pravidelně sportující lidi, kteří chtějí dosáhnout lepších výsledků a snadněji zhubnout. Bez kvalitní stravy a pohybu spalovače tuku příliš nezmůžou,“ říká výživový poradce značky KetoDiet a fitness trenér Jiří Skála. „Pokud nehubnete i přes veškerou snahu, měly byste se obrátit na lékaře. Může se jednat o projevy onemocnění štítné žlázy, následky nespavosti nebo syndromu polycystických ovarií,“ upozorňuje Jiří. Podle něj byste se vždy měly držet doporučeného dávkování přípravků.

Kofein, guarana, karnitin a ty další

S hubnutím může pomoci celá škála nejrůznějších látek. Mezi nejoblíbenější patří těchto pět.

Kofein – vyskytuje se v kávě, čaji nebo guaraně, vyrábět ho lze i synteticky. Po jeho požití se v těle zvyšuje hladina adrenalinu. Následkem toho se zintenzivňuje činnost srdce a stimuluje organismus. Kofein také podporuje vylučování lipidů z tukové tkáně, ty jsou pak využity jako energie během cvičení, takže dochází k efektivnějšímu spalování tuků. Zároveň prodlužuje sportovní výkon a zvyšuje koncentraci při dlouhém tréninku.

Guarana – oblíbenou složkou spalovačů je i čistý výtažek z guarany. Tato tropická rostlina obsahuje dvakrát více kofeinu než káva, proto se často používá do různých tablet, gelů a energetických drinků pro sportovce. Její účinky jsou podobné jako u kofeinu.

Taurin – patří mezi aminokyseliny, základní stavební jednotky bílkovin. Taurin zabraňuje úbytku svalové hmoty, efektivněji spaluje tuky, oddaluje únavu a přispívá k regeneraci tkání.

Tyrosin – je další z aminokyselin. Lidský organismus si ho dokáže vyrobit v menším množství sám, pokud potřebujete vyšší dávku, musíte ho získat z potravy. Je základním kamenem hormonů štítné žlázy, jež ovlivňují rychlost metabolismu. Zároveň hraje klíčovou roli v produkci adrenalinu, hormonu zvyšujícího výkon a podporujícího štěpení tuků. Tyrosin je tedy perfektní volbou pro redukční dietu. K tomu přispívá i svojí schopností redukovat zatížení nervové soustavy, k němuž dochází při kalorickém deficitu. Má silně stimulační efekt, proto se doporučuje používat především ráno.

Extrakt ze zeleného čaje (EGCG) – patří do skupiny katechinů, méně známých příbuzných flavonoidů. Při pravidelné konzumaci pomáhá spalovat tuky a snižovat hladinu cholesterolu. Pozitivně působí na cévní systém, je tedy vhodný před kardio cvičením. Je dobré volit takové spalovače, které obsahují více složek, protože účinek několika látek společně bývá výraznější.