Výživa

DÁVÁ SMYSL AEROBNÍ TRÉNINK NALAČNO?

Přečtěte si názory dvou renomovaných trenérek a porovnejte je s vlastními zkušenostmi.

Ve fitness neexistuje mnoho tak kontroverzních názorů jako jsou ty, týkající se aerobního tréninku nalačno. Lidé se tak dělí do dvou táborů: ti jedni takové cvičení považují na naprostou nutnost, druzí za nejhorší nápad, s jakým jste mohly přijít. Kdo má ale pravdu? Tady je pohled dvou odbornic…

Výhody aerobního tréninku nalačno

Lexi Berriman, NASM-CPT, NFPT-CPT

Trenérské činnosti se věnuji již více než 20 let a sama mám zkušenosti s aerobními aktivitami na oba způsoby. Metodou pokusů a omylů jsem hledala tu nejlepší cestu. Zjistila jsem, že od chvíle, kdy jsem na ketogenní dietě, má pro mě aerobní trénink před jídlem řadu výhod. Smyslem tréninku nalačno je přeměna tělesného tuku na ketony, které jsou využity jako zdroj energie. Cvičení nalačno v kombinaci s ketogenní stravou vytváří lepší podmínky pro spalování tuků. Dochází ke stimulaci autofagie – procesu, v rámci nějž tělo odstraňuje toxiny a nahrazuje staré buňky novými. Současně se zlepšuje koncentrace, fungování sympatického nervového systému a zkvalitňuje proces glykolýzy i oxidace tuků. Celá řada výzkumů ukazuje, že má kardio trénink nalačno příznivý vliv na navýšení produkce růstového hormonu.

Já si každopádně před takovým tréninkem nalačno vždy namíchám do vody aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. I když se třeba snažím zhubnout, nechci přijít o svalovou hmotu a potřebuji zachovat míru soustředění i hladinu energie.

Jsem také velký příznivce krátkodobé hladovky, která se dá snadno implementovat i do režimu aerobních tréninků nalačno. Pokud si dám večeři později a sním toho dost, nepotřebuji pak ráno před cvičením snídat. Vytvořím tak nějakých 12 hodin bez jídla a trénink zvládnu v pohodě. Kdybych si ale dala večeři dříve, potřebuji ráno před cvičením doplnit nějaké kalorie. Je tedy třeba vycházet z momentální tělesné potřeby.

Nevýhody aerobního tréninku nalačno

Brooke Erickson, NASM-CPT, dietoložka

Výzkumy ukazují, že neexistuje rozdíl mezi spalováním tuků nalačno a po jídle. Pokud aerobní aktivitu zařazujete nalačno, možná spálíte více tuku během tréninku, ale méně po zbytek dne. Zatímco při cvičení po jídle bude úbytek tuku v průběhu aktivity menší, ale v průběhu dne naopak větší. V konečném důsledku tedy žádný rozdíl nepoznáte. Když se zamyslím nad tím, co nám říkají výzkumy, dávám přednost aerobní aktivitě v takové formě, která mi momentálně nejlépe zapadá do programu.

Loni v létě jsem se několik měsíců věnovala kardio tréninku nalačno, cvičila jsem ráno, abych unikla horkému dni. Jenže jsem se pak často cítila hrozně slabá, vyčerpaná a nesoustředěná. Taky jsem po cvičení měla výrazně větší pocit hladu a ten mnohdy vedl k přejídání.

Navíc v průběhu roku obvykle trénuju odpoledne, takže aerobní trénink nalačno nepřichází v úvahu. Já se ale v odpoledních hodinách lépe koncentruju, podám lepší výkon a snadno takhle na horském kole v terénu ujedu víc než 20 km. Něco takového bych bez dostatečné hladiny energie nezvládla. Dávám si pozor na to, abych před tréninkem konzumovala kvalitní bílkoviny, protože provedené studie ukazují, proteiny zabraňují ztrátě svalové tkáně, aniž by se tím nějak zpomalilo spalování tuků a celkové fungování metabolismu.

Základem úspěchu tedy je, abyste postupovaly tak, jak vám to nejlépe vyhovuje a nastolily takový program, který je pro vás dlouhodobě udržitelný. Není třeba se tolik zaobírat efektivitou jako spíše osobní preferencí jedné či druhé alternativy.